משחקים התפתחותיים לקטנטנים "עשה זאת בעצמך"- 21 רעיונות מהנים למשחקים ביתיים

״משחק היא הדרך של הילדים ללמוד את מה שלא ניתן ללמד אותם״ אמר אפלטון ואנחנו חושבות שהמשפט הזה ממצה באופן מקסים את היופי, הפשטות הבלתי מתאמצת והקסם שבמשחק כדרך להתפתחות ולמידה- ובהנאה :)המשחק הוא פעולה אנושית בסיסית וחשובה שמתפתחת החל מהינקות המוקדמת. בשנתיים הראשונות לחייהם תינוקות לומדים להכיר את העולם באמצעות החושים והתנועה, וכך למעשה מפתחים בהדרגה יכולות חשובות שונות.


לפי תאוריית ההתפתחות הקוגניטיבית של הפסיכולוג ז'אן פיאז׳ה, השנתיים הראשונות לחיי תינוקות מכונות "התקופה הסנסו־מוטורית". ולמשחקים מותאמים והתנסויות מגוונות יש חשיבות רבה בהתפתחות של התינוקות בהיבט הרגשי, השכלי, המוטורי והחברתי.
קיים בחנייות שפע רב של משחקי התפתחות המותאמים לתינוקות. איך בוחרים? מומלץ שהמשחק יתאים לשלב ההתפחותי וליכולות הפיזיות של התינוק. מאחר שתינוקות מתקשים לתפוס בחושיהם גירויים רבים מדי, מומלץ לא להעמיס עליהם יותר מדי- רצוי להציע צעצוע אחד בכל פעם ועם הגדילה להוסיף גירויים בהתאם ליכולות המתפתחות.


ועכשיו מגיע החלק היצירתי והחסכוני של הפוסט :) רצינו לשתף אתכם ברעיונות מקסימים ליצירת משחקי התפתחות לקטנטנים DIY- רעיונות למשחקים ביתיים מהנים וקלים להכנה!


כל כך כיף ליצור לקטנטנים משחקים מותאמים אישית, במיוחד שאלה נעשים מחפצים שונים שנמצאים בבית (שממילא מסקרנים אותם פעמים רבות אפילו יותר ממשחקים שנקנו במיוחד עבורם)


אז קבלו אותם ״משחקי התפתחות לקטנטנים DIY”1.הוצאת מנקי מקטרות מתוך מסננת פסטה- שיפור מוטוריקה עדינה, תיאום עין-יד ויכולת התמדה2. הכנת פאזל צורות משאריות קרטון3. הכנסה והוצאה של כדורים מתוך כוסות הממוקמות גבוה4.הנחת פונפונים בתבנית מאפינס

5. יש לכם קופסת נעליים ריקה? הפכו אותה למשחק השחלת צורות
6. הפכו את קופסת ה תבלינים הריקה למשחק השחלה מאתגר במיוחד!7. התאמת פקק לבקבוק8.טבילת חיות ספוג במים והצמדה לחלון9. משחק עם קופסה סנסורית

10. העברת קוביות בין קערות על ידי שימוש בכף גדולה